Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Facultatea Tehnica de Constructii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#325
FantaMadness

FantaMadness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2012

 paduroiuandrei, on 5th April 2012, 21:13, said:

O sa-ti blestemi zilele :)))
asa am auzit si eu de la o prietena anul II la geodezie. e jale cu proiectele in anul II si multi iti cer lucruri care nu-ti folosesc.

#326
augustus234

augustus234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2012
Daca ar putea sa imi raspunda si mie cineva la intrebari as ramane recunoscator. Poate dau o bere/suc in toamna cui raspunde. :)

#327
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008

 augustus234, on 6th April 2012, 00:24, said:

Daca ar putea sa imi raspunda si mie cineva la intrebari as ramane recunoscator. Poate dau o bere/suc in toamna cui raspunde. :)

Din cate stiu s-a intrat cu 5 si ceva cam la toate sectiile din UTCB. Pentru exemple de teste vezi aici: http://admitere.utcb...dmitere2012.pdf . Bursa cred ca e cam 4 mil . Prea multe nu stiu nici eu fiindca nu sunt deocamdata studenta, pooate mai primesti amanunte si de la altii.

#328
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 augustus234, on 22nd March 2012, 23:36, said:

Salutare. Sunt elev in clasa a 12a la CN ,,Fratii Buzesti" din Craiova si am hotarat sa dau la CCIA. Am si eu cateva intrebari:
-unde pot gasi subiecte asemanatoare examenului sau carti cu probleme, cum este grila de la politehnica?
-cat este bursa la momentul acesta?
-are rost sa imi fac probleme in legatura cu examenul de admitere? Fac matematica cu Popa , poate il stiti, nu pot zice ca am fost olimpic, dar am invatat matematica. Fizica m-am apucat de 3 luni de mecanica si de electricitate(pt. bac) si am terminat variantele de bacalaureat, trecand la o culegere pe care mi-a dat-o profesoara de fizica. Este suficient sau trebuie sa mai cer alta culegere?
-care sunt ultimele medii de intrare la CCIA si CFDR?
-chimia din primul an este grea? Eu am neglijat aceasta materie in liceu pentru cam am avut 3 profesori, fiecare cu un stil de predare diferit si in plus nu prea imi place, dar la anorganica ma descurc cat de cat.
Multumesc.
- bursa e 330, s-a redus :madanimated:
- admiterea e mai usoara decat la poli sau la ase, testele ar trebui sa apara pe utcb.ro
- se intra cu 5 peste tot (se anunta o reducere de locuri bugetate la toamna, asa ca urmareste si tu utcb.ro sa vezi cam cate o sa fie)
- in anul I se face chimie anorganica, chestii care tin de intarirea betoanelor (geluri, adsorbtie, absorbtie, etc), in general e usor

 AdDiCto0_MOrPhInE, on 3rd April 2012, 21:20, said:

Sa inteleg ca nu sunt fete la facultatea de constructii? :rolleyes:
Sa stii ca incet-incet au curaj si fetele sa se bage in domeniul asta si fete carora nu trebuie sa le ceri buletinul sa te convingi daca e sau nu fata  :naughty:

Cele mai multe sunt la geodezie si la hidro.

#329
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Eu tot oscilez intre UPB si UTCB, dar balanta a inceput sa incline inspre a doua, mai ales acum ca mai sunt vreo 2 luni pana se termina tot. Sau, ma rog, incepe tot. As fi vrut geodezie initial, dar nu prea stiu cu ce se mananca si din ce am auzit si vazut nu e prea atractiva. Acum cred ca pana la urma o sa fie CCIA.

Eu am terminat (ma rog, termin) profil de mate-info engleza intensiv. Matematica si fizica de liceu mi-au placut destul de mult si aparent CCIA e cea mai potrivita in contextul asta + ca mi se pare destul de interesanta. Eu am vrut sa vad daca exista ceva in cadrul UTCB cu predare in engleza, daca ar fi fost asta de civile, cu atat mai bine. Auzisem ceva de genul asta, dar deloc detaliat si foarte vag. Din ce am cautat si gasit eu, exista asa ceva, dar prin Timisoara, Cluj, etc. Poate voi, daca sunteti mai familiarizati cu ,,peisajul" stiti mai bine si puteti sa ma lamuriti si pe mine. Stiu ca la UPB e FILS, dar nu asta vreau. De asemenea, daca exista intr-adevar ceva de genul, se da vreun examen sau ceva?!

Edited by p1293, 21 April 2012 - 11:07.


#330
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 p1293, on 21st April 2012, 12:07, said:

Eu tot oscilez intre UPB si UTCB, dar balanta a inceput sa incline inspre a doua, mai ales acum ca mai sunt vreo 2 luni pana se termina tot. Sau, ma rog, incepe tot. As fi vrut geodezie initial, dar nu prea stiu cu ce se mananca si din ce am auzit si vazut nu e prea atractiva. Acum cred ca pana la urma o sa fie CCIA.

Eu am terminat (ma rog, termin) profil de mate-info engleza intensiv. Matematica si fizica de liceu mi-au placut destul de mult si aparent CCIA e cea mai potrivita in contextul asta + ca mi se pare destul de interesanta. Eu am vrut sa vad daca exista ceva in cadrul UTCB cu predare in engleza, daca ar fi fost asta de civile, cu atat mai bine. Auzisem ceva de genul asta, dar deloc detaliat si foarte vag. Din ce am cautat si gasit eu, exista asa ceva, dar prin Timisoara, Cluj, etc. Poate voi, daca sunteti mai familiarizati cu ,,peisajul" stiti mai bine si puteti sa ma lamuriti si pe mine. Stiu ca la UPB e FILS, dar nu asta vreau. De asemenea, daca exista intr-adevar ceva de genul, se da vreun examen sau ceva?!
La C.C.I.A exista sectia de FILS Limba engleza,deci poti sa te inscrii aici. Ai de sustinut admiterea si banuiesc ca un test lingvistic,care nu cred sa fie ceva de speriat. Admiterea e usurica,matematica si fizica,daca ai parcurs temeinic materia de BAC o sa fie floare la ureche. Cel mai bine e sa suni la secretariat si sa  te interesezi,gasesti numarul pe site-ul U.T.C.B,daca nu pot intermedia eu. Toate cele bune,sper sa faci alegerea potrivita!

#331
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012

 al33xxxx, on 22nd April 2012, 00:13, said:

La C.C.I.A exista sectia de FILS Limba engleza,deci poti sa te inscrii aici. Ai de sustinut admiterea si banuiesc ca un test lingvistic,care nu cred sa fie ceva de speriat. Admiterea e usurica,matematica si fizica,daca ai parcurs temeinic materia de BAC o sa fie floare la ureche. Cel mai bine e sa suni la secretariat si sa  te interesezi,gasesti numarul pe site-ul U.T.C.B,daca nu pot intermedia eu. Toate cele bune,sper sa faci alegerea potrivita!


Da, mersi frumos. Nu stiam ca FILS e si in cadrul UTCB. Am cautat si eu acum. Am CAE'ul luat, deci pare-se ca scap de admiterea la engleza. E foarte tentant, dar predarea, aparent, se face integral in limba engleza. Asta ce presupune? Ca materiile de mate, fizica si toate stiintele logice mi se predau in engleza? Nu de alta, dar mi-e sa nu ma piarda pe drum. Sau eu pe ele...

Edited by p1293, 22 April 2012 - 21:02.


#332
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Da,predarea se va face in acea limba,insa nu cred sa fie asta o problema. Profesorii ce predau la FILS predau si la Civile (in limba romana),deci pe alocuri cred ca vor scapa si ceva in limba romana,acolo unde poate nu se intelege. Primul an va fi ceva mai dificil ca ai de-a face cu matematici si multi fug de asta,dar nu e de speriat. Daca esti hotarat si chiar vrei sa faci asta este o alegere buna,e o facultate unde chiar se pune accent pe treaba bine facuta (nici nu te prea poti juca in domeniul constructiilor).

#333
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012

 al33xxxx, on 25th April 2012, 10:04, said:

Da,predarea se va face in acea limba,insa nu cred sa fie asta o problema. Profesorii ce predau la FILS predau si la Civile (in limba romana),deci pe alocuri cred ca vor scapa si ceva in limba romana,acolo unde poate nu se intelege. Primul an va fi ceva mai dificil ca ai de-a face cu matematici si multi fug de asta,dar nu e de speriat. Daca esti hotarat si chiar vrei sa faci asta este o alegere buna,e o facultate unde chiar se pune accent pe treaba bine facuta (nici nu te prea poti juca in domeniul constructiilor).


Multumesc frumos de ajutor!  :worthy:

#334
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Placerea a fost de partea mea. In toamna ai o bere de la mine,ca de bun venit!

#335
andreeap1993

andreeap1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2012
buna. sunt din constanta si sunt interesata de facultatea de constructii bucuresti.ce parere aveti despre aceasta? si am o nelamurire: este obligatoriu sa stai in caminul facultatii?

#336
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Care dintre facultati? UTCB are vreo 8-9 facultati.

Nici o universitate nu te obliga sa stai in camin :lol:

#337
FantaMadness

FantaMadness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2012
Cat a fost ultima medie anul trecut la CCIA buget ?

#338
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Anul trecut n-a fost anul ala cu bacul picat de jumatate dintre elevi? Daca e asa, media a fost probabil mica. Nu stiu exact, dar daca te influenteaza, nu stiu cat de relevanta e media de anul trecut. Cauta de acum 2 ani ca parca nu au picat atat de multi. Si cred ca anul asta copiii sunt mai motivati... cred

#339
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Sunt la dispozitia oricui vrea mai multe informatii despre UTCB in general, dar in special despre Facultatea de Geodezie. PM cu intrebari si raspund cat pot de repede.
Cateva informatii despre Facultatea de Geodezie:
-profii sunt ingamfati si zic ca e cea mai buna de profil din tara, eu pot sa zic doar ca e mai buna decat cea de la Galati, in rest am rezerve.
-chiar daca ar fi cea mai buna facultate din tara, e foarte slaba. Majoritatea cursurilor(cu cateva exceptii), sunt mult prea invechite ca sa mai aiba aplicabilitate practica in prezent.
  De ex: la Topo2(anul2) inveti un semestru intreg cum sa calculezi coordonatele unui punct din intersectii de drepte prin diferite metode care au fost inventate pe la 1800 ca sa fie folosite mai putine calcule, deci mai usor de calculat. De cand a aparut calculatorul, toate intersectiile se fac prin mcmmp(least square), pentru ca e cea mai buna, si oricum calculatorul iti da rezultatul instant indiferent de situatie. Profii au argumente pentru materia asta de genul, ca daca esti pe o insula pustie si n-ai calculator, dar ai un teodolit si trebuie sa calculezi coordonatele unui punct. De parca de coordonatele punctului imi arde mie pe o insula pustie.
  Alt ex: la IMM inveti mai bine de un semestru toate suruburile din instrumetul numit teodolit, pe care trebuie sa stii sa-l desenezi, care nu cred ca se mai foloseste nici in Coreea de Nord si aia de acolo, saracii, nu stiu inca de moartea lui MJ sau John Lennon. Profii argumenteaza ca teodolitul e baza pentru statiile totale moderne si daca stii baza e ca si cum le stii si pe astea moderne. Intrebarea mea e, daca scopul e sa le invat pe astea moderne, de ce nu le invat naibii pe astea si gata.
  Alt ex: la GM1 inveti metoda Schreiber. Cursul incepe asa: "Metoda Schreiber a fost folosita in 1850 de Schreiber pentru reteaua de triangulatie a Germaniei." Aici proful nu argumenteaza in niciun fel, ca n-are nimeni curaj sa intre in discutie cu profu decat daca e beat. Nu zic ca vine baut la scoala, nu l-am vazut niciodata beat la scoala, doar in practica l-am vazut si am auzit ca in fiecare practica se imbata. Metoda Schreiber a fost folosita si la 100(1950) de ani mai tarziu de catre o echipa, chipurile romano-rusa, pentru reteaua de triangulatie a Romaniei de ord I si II. Oricum ar fi, in epoca asta, sistemele de coordonate nu se mai fixeaza pe retele de triangulatie ci pe retele determinate satelitar.
  Alt ex: In practica de anu 2 faci o intersectie cu metoda seriilor complete(vezi mai sus despre intersectii), care e versiunea mai nasoala si de precizie mai mica a metodei Schreiber(vezi mai sus). Cei drept mai faci si nivelment geometric si o chestie pe care toata lumea in practica(inclusiv profii) o numeau trilateratie, dar nimeni nu s-a obosit sa dea un search pe wikipedia dupa trilateratie sa vada ce-i aia.
  Pana acum am criticat doar materia, dar nu materia e marea problema de la Facultatea de Geodezie, ci nesimtirea profesorilor. La toate proiectele stai la cozi chiar si cate o zi intreaga. De parca ti-ar face profu cine stie ce favoare ca se uita pe proiectul tau, pe care daca nu-l predai, nu ai dreptul sa participi la examen. Nu exista comunicare deloc intre studenti si profesori. Reprezentantii in consiliu sunt alesi doar dintre cei numiti de decan, desi conform legii, decanul nu trebuie sa se implice. Decanul schimba orice reguli cum are chef, cand are chef. Rectorul e tot de la Geodezie(cel de la IMM) si nu comenteaza nimic la ilegalitatile decanului. Studentii sunt complet dezorganizati si nu reactioneaza in mare parte din ignoranta, dar unii si din frica ca nu mai iau examenele daca se apuca sa comenteze.
  Nu sunt toate rele la Facultatea de Geodezie, dar daca tragi linie, concluzia e "Fugi cat inca mai poti si cat mai departe".  Pot sa mai scriu 100 de pagini de facultatea de Geodezie , si daca cineva vrea informatii suplimentare, despre un aspect anume, sunt disponibil oricand prin PM.

#340
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Stie cineva ce presupune mecatronica-robotica de la utcb? Ar fi o idee buna pt o fata? De fapt, e facultatea de constructii in general chiar atat de nepotrivita pentru fete pe cat aud eu mereu? Intotdeauna am parte de reactii foarte negativiste cand anunt ca utcb'ul e no 1 in lista mea de facultati. Nu cred ca au fost doi care sa mi sustina decizia. Mi s-a spus ca profesorii sunt in mare parte afurisiti, materia imposibila si caminele oribile. Nu prea bag in seama toate lucrurile astea, dar chiar as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Help?!

#341
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
@p1293
Nu stiu cum sunt profesorii sau materia la mecatronica, dar nu cred ca utcb e nepotrivita pentru o fata, ci pentru un om. Cunosc oameni de la utilaj si sunt mai fericiti decat mine de la geodezie, deci presupun ca e oarecum mai ok, cat de ok nu stiu sa-ti zic. Pot insa sa-ti povestesc de camine. Caminele C3, C4 si C5 sunt mixte. Nu exista camin de fete, dar in principiu etajele sunt fie de fete, fie de baieti, adica, primele etaje sunt in principiu pentru fete si ultimele pentru baieti. Cu cat caminul are numarul mai mare cu atat conditiile sunt mai bune. Adica in ordinea conditiilor caminele sunt asa C2(doar de baieti)<C3<C4<C5<C6(doar de baieti)<C7(de garsoniere, care sunt pentru familisti sau studenti in ani terminali). C5 e cel mai nou si e discutabil daca e mai bun sau mai rau decat C6, dar oricum C6 e doar de baieti deci nu te intereseaza.
Cu cat esti mai vechi in facultate si ai note mai bune cu atat prinzi loc in camin mai bun, nu pot sa-ti zic exact ce primeaza intre vechime si note, deoarece coruptia e mare la camine, deci depinde de noroc, daca nu te bagi in fata. De bagat in fata nu prea ai cum, decat daca ai cunostinte exact unde trebuie. Mai conteaza in algoritmul asta si cu ce colegi iti treci ca vrei sa stai, uneori un coleg cu note bune poate sa "traga" dupa el ceilalti colegi cu note proaste intr-un camin mai bun, dar se poate intampla si invers. Defapt nu exista o regula exacta dupa care primesti camin si alocarea locurilor se face manual, deci nu se obtine cea mai buna solutie, ci o solutie subiectiva, uneori influentata si de spaga.
Nu afli in ce camin primesti decat cand incepe scoala, intocmai pentru a nu avea timp sa te duci sa ceri explicatii de ce ai primit in cel mai nasol camin, desi tu ai note bune. Dupa ce te-ai cazat si ti-ai cunoscut colegii si te-ai acomodat nu-ti mai vine sa pleci.
Prezentarea caminelor
C3
-9 etaje
-accesul se face cu cartela
-paznic la intrare
-accesul vizitatorilor este permis pana la ora 10, dar daca pari a fi din camin, nu te intreaba nimeni nimic, daca pari pierdut in spatiu, iti cere paznicul buletinul
-majoritatea fetelor din anul I primesc aici, la primele etaje, indiferent de facultate
-camera are aproximativ(ochiometric)4x5m
-5 persoane/camera
-1wc+dus/2camere
-prin urmare=>1wc+dus/10 persoane
-2 dulapuri/camera din care unul cu bara si unul cu 5 rafturi=>1raft/persoana
-dulapurile au deasupra cate inca un corp cu un 2 rafturi=> inca 4 rafturi, dar mai greu accesibile
-2 noptiere
-1 birou+2mese sau 2 birouri+1 masa, oricum sunt 3 obiecte de mobilier gen masa
-nu exista bucatarie in camin sau spalator
-ghena la fiecare etaj, daca nimeresti langa ghena sunt si mai multi gandaci si miroase si nasol cand iesi pe hol.
-o singura sala de lectura la tot caminul, nici nu se merita sa zic cat de mare e, pentru ca evident este insuficienta pentru 9 etaje de studenti.
-multa lume face mancare pe modul si miroase pe tot etajul, deci e miros de mancare destul de des, mai ales la etajele de fete.
-e destul de mizerabil caminul, si sunt gandaci, la cate persoane stau pe un etaj, ar trebui sa se faca curatenie de 3 ori pe zi pentru a se mentine curatenia
-2 lifturi
-nu mai tin minte exact dar cred ca 130/luna
C4
-ca structura e identic cu C3
-doar 3 persoane/camera
-e o camera pe etaj rezervata pentru bucatarie(defapt stiu sigur ca e la ultimul etaj, nu sunt sigur daca e si la celelalte etaje)
-e mai curat avand in vedere ca locuiesc mai putine persoane pe etaj
-cei din anul I au sanse spre 0 sa primeasca aici
-nu mai tin minte dar cred ca 140/luna
C5
-4 etaje
-e in curtea facultatii
-stau 3/camera, dar camerele sunt mai mici
-e rezervat in principiu pentru straini, stau si romani, dar mai putini si nu ai sanse din anul I
-bucatarie=spalator la fiecare etaj
-cel mai curat, sunt si mai putine camere pe etaj decat in celelalte camine
-baie si dus in camera
-dezavantajul e ca pe post de paznic o ai pe administratora care e nebuna si sta si pandeste toata ziua ce face fiecare, pe camerele de supraveghiere, si te ia la intrebari de fiecare data cand vii cu cineva. Bate la usa sa te anunte sa nu uiti sa-ti platesti caminul. Bate la usa si la intamplare, ca sa verifice daca nu cumva e vreo cineva strain in camera. Ma rog, e ca si cum ai sta cu baba cloanta. Totusi daca te rastesti la ea, te lasa in pace, cel putin o vreme.
-1 birou/camera, uneori ai noroc si ai si o masa
-160/luna

Indiferent in ce camin stai, cand te cazezi stai la coada cate o zi intreaga, si la fel si cand te decazezi. Daca insisti sa nu-ti platesti caminul prin transfer bancar, iarasi stai mult la coada.

Ceea ce numesc unii Campusul de studenti din Tei, eu nu l-as numi campus si oricum nu e ca-n Regie. Adica imprejur ai doar Bamboo, Bellagio si Gang care sunt inaccesibile pentru studenti(ma rog, pentru studente, daca tin neaparat, nu sunt chiar asa de inaccesibile) si din motivul asta, majoritatea studentilor merg in centrul vechi.

Mancarea la cantina era proasta pana au renovat, acum e destul de buna la un pret rezonabil, pe care nu l-as numi totusi ieftin. Mai sunt si alte locuri unde se poate manca la pret rezonabil in zona(Safen, Pietris, Garaj, vizavi de C5-numele sunt populare, numele adevarate ale crasmelor nu le stiu exact)

Concluzia mea e ca sa stai la camin in anul I e nasol rau, acum tu decizi.

Daca mai ai alte intrebari, despre orice legat de UTCB, intreaba!

#342
andraC

andraC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.06.2012
Buna. Care a fost ultima medie de intrare la Facultatea de Inginerie a Instalatiilor anul trecut?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate